O każdy przedmiot trzeba dbać. Jeśli nie będziemy tego robić to nasz sprzęt szybko straci na wartości, nie będzie działał jak należy, szybciej się zepsuje i nie będzie nadawał się do użytku. Ta zasada dotyczy również rowerów.

Rowery i konserwacja

rowery miejskieJeśli będziemy o nie dbać to będą nam służyć latami. W co warto zainwestować, by nasz jednoślad wyglądał jak nowy? Na pewno warto dbać i jego czystość. Chodzi nie tylko o wygląd, ale i o sprawność. Jeśli w układ hamulcowy i przerzutki wda się piasek to będzie on przecierał metalowe części podczas jazdy, przez co będą się one niszczyły. Czystość ma zatem też wpływ na komfort jazdy i trwałość roweru. Można rower myć wodą i ściereczką, choć istnieją także specjalistyczne preparaty do czyszczenia roweru. Dzięki nim dotrzemy nawet do trudno dostępnych miejsc, a nasz rower będzie nie tylko wyczyszczony, ale także odporny na kolejne zabrudzenia. Ważne jest także to, by rowery miejskie męskie i damskie smarować regularnie różnymi smarami lub olejami, czy psikać sprayami. Olej może być mokry, suchy, parafinowy lub ceramiczny.

rowery miejskieSą to oleje do jazdy zawodowej, po mieście, po terenach górskich, jak i przy zmiennej pogodzie. Rower powinno się smarować regularnie, najlepiej co dwa miesiące, chyba że ze względu na intensywność eksploatowania roweru i na używanie go w zmiennych warunkach atmosferycznych, potrzeba jest częściej smarować rower olejem. Warto zadbać także o opony. Obie powinny być dobrze napompowane, bez dziur. Nie mogą być zbyt miękkie i sflaczałe, ale też zbyt twarde nie będą korzystne. W razie potrzeby zawsze można je łatwo dopompować. Przy złapaniu gumy oponę należy wymienić na nową. Przy kołach liczą się też felgi, które powinny być proste i dobrze przylegać do opony. Rower posiada wiele metalowych części na których z czasem może pojawi się rdza. Jak z nią walczyć? Najlepiej jest delikatnie przeszlifować miejsce zardzewiałe, na przykład papierem ściernym, a następnie pokryć je środkiem antykorozyjnym. Jest to bardzo proste i nie trzeba nic więcej robić. Taki środek działa od razu i na długo będzie chronić rower. Im bardziej będziemy dbać o rower tym dłużej będziemy się nim cieszyć. Należy jak najczęściej sprawdzać rower i patrzeć czy nic się z nim nie dzieje.

Takie doglądanie zajmuje chwilę, a pozwoli nam szybko zareagować i zabrać się za naprawę i konserwację rowerów. Środki do ich pielęgnacji nie są drogie, można dostać je w każdym sklepie rowerowym, więc nie trzeba ich długo szukać. Dobrze jest też raz do roku zabrać rower do serwisu i wykonać jego przegląd.