Pasjonaci broni z pewnością mają wiele do powiedzenia na temat rodzajów karabinów, pistoletów, rewolwerów, a także broni siecznej. Grono miłośników broni cięciwowej być może jest jednak nieco mniejsze, zwłaszcza że polskie prawo nie przewiduje możliwości wydawania pozwolenia na posiadanie kuszy w celach kolekcjonerskich.

Krótka charakterystyka rodzajów kusz

kusze Kusza nie może być wykorzystywana również w celach łowieckich, sportowych ani szkoleniowych. To dlatego uzyskanie pozwolenia na tę broń jest trudne, jednak nie niemożliwe. Stowarzyszenia pasjonatów kusznictwa mogą ubiegać się na pozwolenie o kusze, które byłyby przeznaczone do celów dydaktycznych. Po uzyskaniu pozwolenia od Komendanta Policji możemy zaopatrzyć się w kusze w sklepie online. Zazwyczaj proponuje się kilka rodzajów kusz – to kusza refleksyjna, pistoletowa, repetująca, sportowa oraz bloczkowa. Kusze refleksyjne wyróżniają się ramionami wygiętymi w stronę brzuśca, ponadto posiadają dłuższy naciąg od kusz prostych. Ten dłuższy naciąg sprawia, że siła i szybkość bełtu jest naprawdę imponująca. Niestety tego typu kusze wywołują większy hałas niż bloczkowe, jednak wówczas możliwe jest zamontowanie tłumika do cięciwy.

kuszeKusze pistoletowe to także gratka dla kolekcjonerów – są one o wiele mniejsze niż klasyczne kusze, a przy tym wyglądem przypominają pistolet. Ich cechą charakterystyczną jest też to, że można je używać jedną ręką. Obok nich w ofercie sklepów online znajdziemy kusze repetujące, które cechuje mechanizm umożliwiający osobie korzystającej z broni napinać kuszę przy jednoczesnym podawaniu bełtów z magazynka. Kolejną z kusz jest kusza sportowa – jej wyróżnikiem jest narzucona siła naciągu. W ten sposób broń spełnia wymogi zawodów kuszniczych. Ostatnie z kusz, kusze bloczkowe, również cieszą się popularnością – wyróżniają się dużą prędkością początkową bełtu, która została uzyskana dzięki temu, że ramiona kuszy są bardziej sztywne niż u innych typów tej broni. Nieraz można spotkać się także z kuszami stanowiącymi replikę kusz średniowiecznych – ich staranne wykonanie i dbałość o szczegóły sprawiają, że replikę taką bardzo często kupuje się w celach dekoracyjnych.

Sklepy online oferujące broń cięciwową, wśród asortymentu wymieniają także bełty i kołczan, linkę do naciągania cięciwy, smar do cięciwy, futerały, wyciągacze bełtów, maszynki do owijania cięciwy i wiele innych. Ponadto bardzo często proponują też inne akcesoria – na przykład dalmierze, kolimatory oraz lunety. W ofertach znajdziemy także łuki – w odróżnieniu od kusz, łuki można posiadać bez pozwolenia.

Kategorie: Hobby