Dwutygodniowy wyjazd to często pierwszy egzamin z samodzielności dziecka. To ono samo musi się wykazać odpowiedzialnością za przywiezione rzeczy czy rozsądne wydawanie pieniędzy. Ani mama ani tata nie pomoże na miejscu w przygotowywaniu ubrań na następny dzień czy umyciu zębów. Obóz to bardzo dużo nowych doświadczeń, które są niezwykle cenną lekcją wychowawczą.

Kolonie są popularne

kolonieJeśli dziecko jest młodsze, najlepszym rozwiązaniem będzie posłanie go na wyjazd odbywający się na terenie kraju. Dzięki temu nie narazi się je na zbytni stres związany z nową kulturą czy nieznanym językiem. Dobrym przykładem mogą być kolonie w Kotlinie Kłodzkiej, które cieszą się od wielu lat dużą popularnością. Wynika to m.in. tego, że w okolicy jest bardzo dużo ośrodków wypoczynkowych dla kolonistów. Są one przystosowane do potrzeb dzieciaków. Posiadają wyremontowane pokoje, w których będzie mogło spać kilka dzieci. Jest to ważne, w szczególności dla młodszych dzieci w grupie wiekowej 6-7. Często czują się one zagubione i jest im łatwiej, gdy u boku jest np. ulubiona koleżanka ze szkoły. Na miejscu można skorzystać z domowego wyżywienia, które obejmuje trzy posiłki dziennie. W razie wycieczki, każde dziecko dostanie prowiant na drogę. A wycieczek na tym terenie nie zabraknie. Pod tym względem Kotlina Kłodzka jest świetnym punktem wypadowym. Do ulubionych atrakcji dla dzieci należy spływ pontonowy lub kajakowy na Bardzie pod okiem doświadczonych instruktorów.

kolonieWspólne wiosłowanie i podziwianie górskich krajobrazów to wyjątkowe wspomnienia, z którymi dzieci wrócą do swoich domów. Miejsce jest także idealne do organizowania obozów sportowych, w szczególności rowerowych. W okolicy jest wytyczonych wiele tras, które umożliwiają szusowanie w malowniczej scenerii. Można do takich zaliczyć chociażby trasę z Czarnej Góry aż do schroniska pod Śnieżnikiem. Dobrym pomysłem na spędzenie dnia na wycieczce jest także odwiedzenie pobliskiego Kłodzka. Renesansowe i barokowe kamienice, most na Młynówce czy zabytkowy ratusz. Warto także pokazać dzieciom Muzeum Ziemi Kłodzkiej, gdzie mogą zobaczyć przykłady współczesnego szkła artystycznego. Pozwoli to im na zetknięcie się ze światem sztuki, która była także wytwarzana w okolicy.

Zadowolone z wyjazdu dzieci będą przez długi czas opowiadać o ciekawych rzeczach, których mogły doświadczyć w trakcie obozu. Dlatego warto zadbać o to, by był on dla najmłodszych jak najbardziej atrakcyjny. W końcu, oprócz kolonijnych obowiązków, najważniejsze są przyjemności – odwiedzone miejsca, rozegrane mecze czy nowo poznani koledzy.