Aktywny wypoczynek zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Wylegiwanie się na plaży czy podziwianie krajobrazów z pewnością też są przyjemnym sposobem spędzania wolnego czasu, jednak nie przynosi tyle korzyści co aktywność. Uprawianie sportu sprawi, że nasza kondycja się poprawi, będziemy szczuplejsi, lepiej będziemy się czuli.

Wycieczki dla zapalonych rowerzystów

wycieczki roweroweRodzajów dyscyplin jest wiele, ale na szczególną uwagę zasługuje jazda na rowerze. Jest ona przyjemniejsza niż chodzenie, ponieważ długie odcinki można pokonać w krótszym czasie i przy mniejszym wysiłku, szczególnie przy zjazdach w dół. Dobrym sposobem na wakacyjny są zatem wycieczki rowerowe na Mazurach. Dlaczego właśnie tam? Nie ma tu wysokich szczytów, jak w górach, nie ma też piachu jak nad morzem. Na Mazurach czekają na nas piękne krajobrazy, liczne jeziora, lasy. Podczas wycieczki możemy w każdej chwili przystanąć w cieniu i odpocząć. Cień jest sprzyjający, ponieważ podczas jazdy na słońcu bardziej się zmęczymy. Wycieczka malowniczymi ścieżkami będzie bardziej atrakcyjna niż asfaltową drogą. Kolejna zaleta Mazur to równy teren. W lesie natrafimy na jakieś korzenie, czy na lekko błotnisty teren wokół jezior, jednak nie będziemy musieli zmagać się z podjeżdżaniem pod bardzo wysoką górę. Planując wycieczkę warto jest sprawdzić czy w miejscowości w której zamierzamy się zatrzymać są oznaczone szlaki rowerowe.

wycieczki roweroweNawet w internecie możemy często znaleźć mapki ze szlakami, z oznaczeniem stopnia trudności. Dobrze jest też sprawdzić ile kilometrów ma dana trasa, jakie mamy możliwości powrotu, czy trasa znajduje się blisko zabytków czy innych, ciekawych miejsc. Dobry plan to podstawa, szczególnie dla niedoświadczonego rowerzysty. Profesjonalista zawsze sobie poradzi w każdej sytuacji i znajdzie rozwiązanie problemu. Amator powinien zabierać ze sobą mapy, sprawdzić czy niespiesznym tempem da radę pokonać trasę zanim się ściemni, czy trasa jest prosta i w razie potrzeby będzie mógł zawsze zawrócić. Dobrze jest się też zastanowić co zabrać na wyprawę. Wiadomo, im mniej tym lepiej, bo im większe obciążenie, tym gorzej będzie się jechało. Przydają się bagażniki i kufry rowerowe, czy wygodne plecaki. Najważniejsze to zabranie ze sobą napojów, jedzenia, nakrycia głowy (szczególnie jeśli wybieramy się na wyprawę całodniową).

Krem z filtrem, mapa, czy telefon komórkowy także się przydadzą. Całość nie może być zbyt ciężka. Podsumowując, wycieczka rowerowa po Mazurach to świetna opcja na aktywny wypoczynek dla każdego, zarówno dla osoby, która wcześniej nie jeździła na rowerze, jak i dla profesjonalistów.